Hyderabad, Telangana
GST No. 36AASCS1302A1ZS
Call 08043835821 86% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| brand | Straton |
| Power Rating | 50 kV |
| Voltage | 380 V |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Accuracy Class | 0.5 |
View Complete details
Product Brochure
| Primary Voltage | 6.6kv, 11kv, 22kv, 33kv |
| Material | Cast Resin, epoxy cast resin |
| Secondary Voltage | 110 V |
| Accuracy Class | 0.2, 0.2s, 0.5, 0.5s, 1.0 |
| Brand | Stratron |
| Power | 11 kV |
| Color | Brown |
| Usage/Application | commercial purpose |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Model Number | 11KVRCPT-01 |
| Voltage | 380 V |
| Accuracy | 0.2 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Epoxy Cast Resin |
| Power | 5 kV |
| Brand | Straton |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Phase | Three Phase |
| Color | Brown |
| Accuracy | 0.2 |
| Type | High Power |
View Complete details
Product Brochure
| Primary Voltage | 33 kV |
| Secondary Voltage | 110 V |
| Accuracy Class | 0.5 |
| Rated Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 33 kV |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Straton |
| Model Number | 33KVRCPT-01 |
| Power Source | Electric |
View Complete details
Product Brochure
| Type | Potential Transformer |
| Material | Mild Steel |
| Primary Voltage | 132 kV |
| Primary Current | 1000 A |
| Secondary Current | 1 A |
| Accuracy Class | 0.2S |
| Insulation Level | 170 kV |
| Power | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 132kV |
| Product Type | Oil Cooled Transformer |
| Color | Silver |
Compliance to IEC-61869 & IS-16227.132kv Potential transformer outdoor oil immersed single phase used for the electric current measurement, energy measurement and relay protection in the electric power system with a rated voltage of 132kV. Live tank: In live tank current transformers, the main core of the transformer is placed in the top tank.
View Complete details