Hyderabad, Telangana
GST No. 36AASCS1302A1ZS
Call 08043835821 86% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Power | 11 kV |
| Accuracy Class | 0.2 |
| Transformer Type | Instrument Transformer |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Model Number | 11KVOCPT-01 |
| Brand | Straton |
| Voltage | 380 V |
| Material | Mild Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Power | 33 kV |
| Brand | Straton |
| Accuracy Class | 0.2 |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Power Source | Electric |
| Material | Mild Steel |
A 33kV Oil Cooled Single Phase Voltage Transformer is a high-voltage instrument transformer used for stepping down voltage for metering, protection, and control in power systems. It uses insulating oil for cooling and electrical insulation, ensuring reliable performance, high dielectric strength, and long service life in outdoor substation environments.
View Complete details